PATRON
Krótka historia Patrona Szkoły Podstawowej w Konopnicy
– 72. Pułku Piechoty „Radom”
Patronem naszej szkoły od 1989 roku jest 72. Pułk Piechoty „Radom”. Początki formowania się pułku sięgają stycznia 1919 roku, a pierwszymi jego członkami byli żołnierze, którzy dostali się do niewoli w czasie I wojny światowej i przebywali w obozie La Manuria niedaleko Chivase koło Mediolanu. Początkowo pułk otrzymał nazwę 6. Pułku Piechoty im. Zawiszy Czarnego.
Po przeszkoleniu żołnierzy przetransportowano do Francji, do miasta Lure. W maju 1919 roku pułk przemianowano na 21. Pułk Strzelców Polskich, a do jego szeregów dołączyli ochotnicy z Ameryki oraz polscy żołnierze z obozów jenieckich, które znajdowały się na terenie Francji. Następnie pułk został skierowany do Polski, do Skierniewic, gdzie został wcielony do błękitnej armii generała Hallera jako 145 Pułk Strzelców Kresowych. W 1920 roku został przeniesiony do Łowicza i odznaczył się w walce w obronie Warszawy podczas wojny z bolszewikami. Po jej zakończeniu Pułk istniał nadal i stacjonował w stolicy, a potem na stałe przeniesiono go do Radomia.
W roku 1923 Pułk otrzymał trzecią chorągiew ufundowaną przez społeczeństwo miasta i powiatu radomskiego, a w 1933 roku nadano Mo nazwę 72. Pułku Piechoty „Radom” imienia Dionizego Czachowskiego.
W momencie ataku wojsk niemieckich na Polskę, 1 września 1939 roku, stan osobowy Pułku wynosił 3. tysiące żołnierzy, którzy od sierpnia 1939 roku zostali skierowani na stanowisko obronne Radom – Widawa do rejonu Patoki – Józefów i zajmowali stanowisko obronne:
- I batalion – Borowiec
- II batalion – Józefina
- III batalion – Masłowice
Kiedy niemieckie bombowce zaatakowały Wieluń, równocześnie zbombardowano pozycje bojowe I batalionu w rejonie Borowca, w wyniku którego żołnierze wycofali się w kierunku Szynkielowa i Rychłocic. Żołnierze broniący się bohatersko w rejonie Józefiny przegrupowali się w kierunku Osjakowa i Konopnicy. 3 września Pułk zajął stanowiska obronne na brzegu Warty w okolicy drewnianego mostu w Konopnicy i początkowo z powodzeniem odpierał natarcie niemieckie z zachodniego brzegu rzeki. Dopiero atak czołgów, które sforsowały Wartę w rejonie Osjakowa załamał obronę polskich żołnierzy. W bohaterskiej walce zginął dowódca Pułku, major Stanisław Jaszczuk oraz 49 oficerów i żołnierzy, których po przejściu frontu pochowano na cmentarzu parafialnym i stworzonym już po wojnie cmentarzu wojennym.
OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY
Cała społeczność naszej szkoły wraz z przedstawicielami społeczności lokalnej i w asyście wojskowej na pamiątkę tych wydarzeń każdego roku, 3 września, spotyka się na cmentarzu wojennym, obchodząc uroczyście Dzień Patrona Szkoły. Jest to piękny wyraz pamięci, szacunku i czci, którą oddajemy bohaterskim żołnierzom 72 Pułku Piechoty „Radom” – bohaterskim obrońcom naszej ojczyzny. Dla nas wszystkich jest to prawdziwie żywa lekcja patriotyzmu i polskiej historii.
Galeria zdjęć
brak danych