ZAPRASZAMY
Edukacja zdrowotna w klasach I – III
Edukacja zdrowotna w klasach I – III
Edukacja prozdrowotna stanowi ważny element programu nauczania i wychowania szkoły. Realizując zadania w dniu dzisiejszym na „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki, oraz pyszne soki Oprócz tego przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Lekcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka. Wszystkie te działania promują zdrowe nawyki oraz rozwijają świadomość najmłodszych na temat zdrowego stylu życia.
Ślubowanie klas pierwszych
25 października 2024r. miała miejsce niezwykle ważna dla życia szkoły uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. To emocjonujące wydarzenie jest piękną, szkolną tradycją kultywowaną od wielu lat. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia wytrwale i starannie pod kierunkiem swoich wychowawczyń.
Pierwszaki w obecności zaproszonych gości, rodziców, dyrekcji szkoły, nauczycieli i uczniów wykazały się wieloma umiejętnościami i pokazały, że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali umiejętność pracy w grupie demonstrując ciekawe układy taneczno- rytmiczne.
Oficjalna część rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu.
Następnie uczestnicy uroczystości wysłuchali przemówienia dyrektora szkoły, pana Michała Janika, wójta Gminy Konopnica, pana Jacka Kurowskiego oraz przewodniczącej Rady Rodziców pani Agnieszki Borek.
Po uroczystym ślubowaniu, odbyło się pasowanie na ucznia dokonane przez dyrekcję naszej szkoły.
Wszyscy oficjalnie powitali pierwszoklasistów w szeregach uczniów szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia pierwszoklasiści dostali upominki od zaproszonych gości, od rodziców oraz szkolne legitymacje, szkolne, pamiątkowe dyplomy i medale. Po uroczystości odbyło się sympatyczne, słodkie spotkanie przy kawie i herbatce
Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci całej naszej szkolnej społeczności.
4
Próbna ewakuacja
Wszyscy wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo w szkole. Aby być jak najlepiej przygotowanym na sytuacje niebezpieczne przeprowadzono w Szkole Podstawowej w Konopnicy ewakuację próbną. Wszyscy uczniowie ,nauczyciele i personel zachowali się prawidłowo i sprawnie opuścili budynek szkoły .Cała akcja zabezpieczona została przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Konopnicy i Szynkielowa.
Plener malarski
19 października uczniowie naszej szkoły oraz młodzież z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu po raz kolejny wzięły udział w plenerze malarskim. Tym razem gościliśmy w Harcerskim Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim.
Młodzież pod uważnym okiem pań: Jolanty Łuczak, Joanny Dudek, Joanna Janik oraz Agnieszki Kalemba mogła uwiecznić za pomocą pędzla piękno otaczającego środowiska. Uczestnicy pleneru mieli również okazję zwiedzić ośrodek oraz przepłynąć rzekę Wartę promem. Plener zakończył się pysznym poczęstunkiem.
Jeszcze raz bardzo dziękujemy dyrektorowi panu Jerzemu Nowakowskiemu oraz pracownikom PMDKiS za możliwość wspólnego spędzenia czasu w tak atrakcyjny sposób.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
Nasza szkoła przy współpracy z ratownikami medycznymi - Panem Dominikiem Tokarkiem i Mateuszem Tokarkiem, zorganizowała otwarte wydarzenie i przyłączyła się do akcji WOŚP w biciu rekordu Guinessa w jednoczesnym prowadzeniu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Koordynatorem akcji była Pani Marta Sibiak.
Dzięki zaangażowaniu całej społeczności, udało nam się wspólnie dołożyć cegiełkę do szerzenia świadomości o znaczeniu pierwszej pomocy .
Dziękujemy wszystkim za udział.
Dziękujemy Panu Dominikowi Tokarkowi, Mateuszowi Tokarkowi i Zuzannie Gołąbek za przeprowadzenie szkolenia, również naszym przedszkolakom.
Dziękujemy również mediom, za wspaniałe relacje z dzisiejszego wydarzenia. Byli z nami Wieluń NaszeMiasto.pl oraz Radio ZW .
Ogólnopolską akcję bicia rekordu w pierwszej pomocy organizuje Fundacja #WOŚP w ramach programu edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować.
Oprócz naszych uczniów, nauczycieli i rodziców, w wydarzeniu wzięli udział:
Wicestarosta Wieluński Krzysztof Dziuba,
Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Wieluniu Pani Joanna Kałdońska,
Radny Rady Powiatu w Wieluniu Pan Robert Grabowski,
Radny Rady Powiatu w Wieluniu Pan Sebastian Jasiński,
Radny Rady Powiatu w Wieluniu Pani Jolanta Mitka,
Radny Rady Powiatu w Wieluniu Pan Piotr Pawlak,
Przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej w Łasku,
Wójt Gminy Konopnica Pan Jacek Kurowski,
Sekretarz Gminy Konopnica Pani Longina Oleszczuk,
Kierownik GOPS w Konopnicy Pani Katarzyna Gołębiowska wraz z Pracownikami GOPS,
Kierownika Referatu Gospodarczego, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Pan Marcin Smejda,
Radni Gminy Konopnica,
Sołtysi Gminy Konopnica,
Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Konopnicy Pani Anna Krześniak,
Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. 72 Pułku Piechoty „Radom” w Konopnicy,
Nauczyciele wraz z uczniami Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Osjakowie,
Kierownik Ośrodka Wypoczynkowego „Dworek” w Konopnicy Politechniki Łódzkiej Pani Paulina Domańska,
Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich w Rychłocicach,
KGW Głuchów,
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej,
Szynkielowskie Stowarzyszenie „RAZEM”,
Klub Senior+,
OSP Konopnica wraz z członkami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej,
OSP Wrońsko,
OSP Rychłocice,
OSP Strobin,
KP PSP OLESNO,
1
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
15 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. To dzień, w którym uczniowie w sposób szczególny okazują swoim nauczycielom wdzięczność i składają podziękowania za ich codzienny trud, poświęcenie, przekazywaną wiedzę oraz troskę. Na akademii obecni byli Sekretarz Gminy Konopnica pani Longina Oleszczuk, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agnieszka Borek. Z naszego zaproszenia skorzystali także emerytowani nauczyciele. Zaproszeni goście skierowali w stronę nauczycieli i pracowników szkoły wiele ciepłych słów, wręczyli kwiaty i upominki. Jak co roku nauczycielom i pracownikom przyznane zostały Nagrody Dyrektora za szczególne zaangażowanie w życie szkoły oraz całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej. Nagrodę Wójta, z rąk Sekretarz Gminy Konopnica, otrzymał także dyrektor szkoły pan Michał Janik.
Podczas uroczystości swoje aktorskie umiejętności zaprezentował Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klasy VII, którzy w pełnym humoru skeczu przedstawili scenki dotyczące życia szkolnego. Rozbawiona publiczność nagrodziła artystów wielkimi brawami. O oprawę muzyczną zadbali uczniowie z koła muzycznego prowadzonego przez panią Paulinę Pierzchnicę.
Jak co roku przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili i uporządkowali groby zmarłych nauczycieli, a także zapalili znicze jako symbol naszej pamięci.
Jabłko czy cytryna?
Uczniowie klasy III wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Panią Elżbietą Łużak z Fundacji "Bezpieczna Droga" w Wieluniu wzięli udział w akcji prewencyjnej "Jabłko- cytryna". Celem tych działań było przypomnienie wszystkim użytkownikom ruchu drogowego zasad mających największy wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach. Podczas kontroli drogowej uczniowie wręczali słodkie jabłka kierowcom, którzy prawidłowo zachowywali się na drodze, natomiast ci, którzy naruszali przepisy otrzymywali do wypicia sok z cytryny. Mamy nadzieję, że to wydarzenie jeszcze bardziej uświadomiło naszym uczniom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, a dla kierowców było sygnałem ostrzegawczym.
Europejski Dzień Języków Obcych
26 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Europejskim Dniu Języków Obcych realizując w ten sposób ogólnopolski projekt edukacyjny o tej samej nazwie.
Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest corocznie 26 września a jego celem jest zwrócenie uwagi na bogactwo języków w Europie, którymi posługują się jej mieszkańcy.
Na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznali podstawowe zwroty w wielu językach oraz przygotowali flagi krajów europejskich. Mogli posłuchać jak brzmią powitania w różnych językach, dowiedzieć się więcej o alfabecie, symbolach i kulturze innych krajów.
Celem wszystkich zajęć było uświadomienie jak ważna jest znajomość języków obcych, dzięki której zwiększają się możliwości dostępu do wiedzy, czy poznawania nowych ludzi.
Dzień ziemniaka w klasach I - III
Wrzesień i początek października to w kalendarzu rolniczym czas wykopków, czyli zbioru roślin okopowych. 23 września po raz kolejny uczniowie klas I-III świętowali dzień ziemniaka w wyjątkowy sposób. Ziemniaki są jednym z najpopularniejszych warzyw goszczących na polskich stołach. W całej Polsce używa się wymiennie określenia „ziemniak” lub „kartofel” . Dzięki uprzejmości pani Iwony Rachwalskiej, mieli okazję uczestniczyć w tradycyjnych wykopkach i zobaczyć jak kiedyś i dziś wyglądała praca przy zbiorze kartofli. Uczniowie poznali historię ziemniaka, jego uprawę oraz tradycje i zwyczaje związane ze zbiorem tego warzywa. Kartofel wystąpił także w roli głównego bohatera naszych zabaw i gier sprawnościowych. Najważniejszym punktem programu było pieczenie kiełbasek w ognisku i zajadanie pysznych, ziemniaczanych potraw przygotowanych przez naszych niezawodnych rodziców. Święto Pieczonego Ziemniaka to doskonała okazja, aby przywrócić do łask i przypomnieć historyczne znaczenie tego cennego produktu spożywczego w naszej kulinarnej kulturze. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Pani Iwonie za zaproszenie i gościnę, a rodzicom za zadbanie o podniebienia naszych uczniów.
IV BIEG W PIŻAMACH
24 września nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w IV BIEGU W PIŻAMACH organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu. Wydarzenie odbywało się w ramach akcji charytatywnej „Obudź w sobie anioła” zainicjowanej przez fundację „Gdy liczy się czas”. Celem jest nie tylko wsparcie dzieci chorujących na nowotwory, ale także promowanie empatii, solidarności i zdrowego stylu życia. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych każdy z uczniów z uśmiechem na twarzy wziął udział w biegu. Wszystkim przyświecała idea wspierania dzieci z oddziałów onkologicznych. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i podziękowania za udział.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Wszyscy dobrze wiemy, że nasza planeta nie jest naszą własnością, a jedynie pożyczoną od naszych przodków i w dobrym stanie musimy ją przekazać następnym pokoleniom. Tą zasadą kierujemy się uczestnicząc w wielu akcjach ekologicznych zapobiegających degradacji środowiska przyrodniczego.
Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. Wszyscy uczniowie, nawet ci najmłodsi, z zaangażowaniem porządkowali teren naszej miejscowości.
Dziękujemy za super postawę i zachęcamy do dalszych działań ekologicznych.
PODSUMOWANIE WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO SZKÓŁ POWIATU WIELUŃSKIEGO ZA ROK SZKOLNY 2023/2024
Podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół powiatu wieluńskiego za rok szkolny 2023/2024 odbyło się w ostatnią środę w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury i Sportu w Wieluniu. Współzawodnictwo prowadzone i koordynowane było przez Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Wieluniu. Rywalizowało ze sobą czternaście szkół z naszego powiatu. Pamiątkowe statuetki i dyplomy dla sześciu najlepszych szkół wręczył starosta wieluński. Nasza szkoła w kategorii Igrzyska Dzieci uplasowała się na piątym miejscu (dziewczęta). W kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej dziewczęta na piątym, a chłopcy na dziewiątym miejscu.
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie uczniów naszej szkoły z funkcjonariuszami Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii w Wieluniu. Celem spotkania było przypomnienie zasad bezpieczeństwa w drodze do oraz ze szkoły. Funkcjonariusze przypomnieli uczniom podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreślili ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać oraz przedstawili zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi.
Mamy nadzieję, iż przekazana wiedza znajdzie zastosowanie w praktyce.
UROCZYSTE OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY
Dzień Patrona Szkoły 72 Pułku Piechoty „Radom” to wyjątkowe wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości naszej szkoły. Organizacja tej niezwykłej uroczystości to efekt współpracy Urzędu Gminy w Konopnicy, Szkoły Podstawowej w Konopnicy, Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu oraz 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Po raz kolejny w tym wyjątkowym dniu swoją obecnością zaszczycili nas m. in. przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji i straży pożarnej.
O godzinie 10 w asyście honorowej Wojkowej Orkiestry z Warszawy, Dowódcy kompanii honorowej, Pocztu sztandarowego 15 Brygady Wojsk Lądowych, Kompanii Honorowej 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia, zaproszonych pocztów sztandarowych oraz gości rozpoczął się przemarsz sprzed budynku Szkoły Podstawowej w Konopnicy na cmentarz wojenny żołnierzy 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego z Radomia gdzie odbyła się doniosła uroczystość oraz apel poległych.
W uroczystościach udział wzięły liczne delegacje:
Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków Żołnierzy Żołnierzy 72 Pułku Piechoty im. Dionizego Czachowskiego z wiceprezesem Andrzejem Chałubiński, posłowie Jolanta Zięba-Gzik i Marcin Przydacz, senator Michał Seweryński, wicewojewoda łódzki Maciej Mazur, starosta wieluński Maciej Bryś wraz z zastępcą Krzysztofem Dziubą oraz radnymi powiatu, starosta powiatu łaskiego Piotr Wołosz wraz z członkiem zarządu Teresą Wesołowską, burmistrz Osjakowa Renata Kostrzycka, wójt gminy Ostrówek Arkadiusz Banaś, wójt gminy Rusiec Damian Szczytowski, a także przedstawiciele jednostek z terenu gminy Konopnica na czele z wójtem Jackiem Kurowskim i sekretarz Longiną Oleszczuk, przewodniczącą Rady Agnieszką Zielińską, wiceprzewodniczącą Sylwią Pietralczyk i radnymi. Przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji i Staży Pożarnej, a także przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego z terenu gminy Konopnica, szkół, stowarzyszeń, instytucji, organizacji i zakładów pracy. Emerytowani dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy administracji. Przedstawiciele mediów radia ZW, Dziennika Łódzkiego i Kulisów Powiatu, mieszkańcy, uczniowie i rodzice. Jednym z gości, a jednocześnie współinicjatorem uroczystości był absolwent Szkoły Podstawowej w Konopnicy Piotr Nagórny, który jest zastępcą komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku, a niedawno awansował na stopień kapitana.
Po części oficjalnej na terenie szkoły zorganizowano wspaniały pokaz musztry paradnej w wykonaniu grupy reprezentacyjnej radomskiego ZDZ, pokaz sprzętu i wyposażenia. Dostępne były także stoiska promocyjne:
• Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
• Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Łasku
• 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej w Łodzi
• 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu
• Wojskowe Centrum Rekrutacji w Sieradzu